Oszczędna jazda samochodem

Na ilość spalanego paliwa przez samochód ma wpływ wiele elementów. Poniżej zaprezentowane zostały najważniejsze czynniki na które należy zwrócić uwagę jeśli chce się jeździć oszczędnie.

Silnik

Upewnij się że automatyczne ssanie wyłącza sie jak silnik jest już nagrzany. Niesprawny system może spowodować znaczne straty paliwa. Równie istotną sprawą wpływającą na spalanie jest fakt posiadania czystych filtrów powietrza.
Nie jest potrzebne zbytnie rozgrzewanie silnika przed jazdą. Przy niższych temperaturach wystarczy aby silnik pochodził pół minuty przed jazdą i osiągnie temperaturę wystarczającą do jazdy.
W większości samochodów opłaca się wyłączyć samochód, jeśli zamierzamy stać dłużej niż pół minuty. Dlatego np. jeżeli stoimy w korku lub na przejeździe kolejowym to warto pomyśleć o zgaszeniu silnika.Aerodynamika

Jazda z otwartymi oknami zmniejsza właściwości aerodynamiczne twojego samochodu. Może to przełożyć się nawet na 10% większe zużycie paliwa. Pamiętaj więc aby przy szybszej jeździe (np. na autostradzie) mieć zamknięte okna.
Znaczny wpływ na zużycie paliwa ma też montowany na dachu bagażnik. Po powrocie z urlopu jeśli go nie używamy to powinno się go zdemontować.
Usuń z samochodu czy też z bagażnika zbędne rzeczy. Może się zdarzyć, że w bagażniku wozimy skrzynkę z narzędziami choć z niej nie korzystamy.

Opony

Nie należy jeździć na zimowych oponach gdy jest już ciepło. Należy też zwrócić uwagę, na ciśnienie w oponach. Sprawdź jakie ciśnienie zaleca producent Twojego auta i upewnij się że takie masz.

Styl jazdy

Najlepiej jest, ze względu na ilość zużytego paliwa, aby jazda była płynna (bez gwałtownego hamowania i szybkiego przyśpieszania). Dynamiczna jazda powoduje większe zużycie paliwa. Warto więc wolniej przyśpieszać, wcześnie wrzucać wyższe biegi. Przy podjazdach pod górę nie należy przyspieszać. Warto jest się rozpędzić wcześniej i sam podjazd wykonać na stałej prędkości.

Jeśli nie jest to konieczne to nie używaj klimatyzacji. Wyłącz ją a zmniejszy to zużycie paliwa w twoim samochodzie.

Unikaj korków

Jeśli masz wybór to jeździj trasą na której jest płynny ruch (nie ma świateł, skrzyżowań) lub wybieraj porę dnia/tygodnia gdy jest najmniejszy ruch.

Tagi:

Pozostaw wiadomość