Jak najlepiej samemu sprzedać dom i mieszkanie

Sprzedaż samemu domu czy też mieszkania może być bardzo ciekawym i opłacalnym przedsięwzięciem. Najlepszym sprzedawcą jest osoba, która mieszkała w danym domu dłuższy czas i zna wszelkie atuty tego lokum, atrakcyjność okolicy, drogi, sąsiadów, sklepy, szkoły itp. Dzięki temu, że nie będziesz korzystał z pośredników możesz zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Jak sprzedać dom W zależności od oferty może to być od 2% nawet do 6%. Sprzedając nieruchomość samemu możesz dowolnie ustalać cenę czy też nawet obniżać ją nieco tak aby była bardziej konkurencyjna do ofert z biur nieruchomości. Jeśli sam zajmiesz się swoją ofertą, poświęcisz czas to możesz nawet sprzedać ją lepiej i szybciej niż agent z biura nieruchomości, który zajmuje się sprzedażą wielu nieruchomości równocześnie.

Rozpoznanie rynku nieruchomości

Przed wystawieniem oferty sprzedaży swojego mieszkania lub domu warto jest się rozpoznać w cenach nieruchomości w okolicy. W tym celu najlepiej jest skorzystać z ofert dostępnych w Internecie. Często na serwisach oferujących sprzedaż nieruchomości opracowywane są także raporty z informacjami o średnich cenach nieruchomości w danym mieście/rejonie. Przy wycenie własnej nieruchomości warto wziąć pod uwagę położenie nieruchomości, tzn. odległość od komunikacji miejskiej/międzymiastowej, plac zabaw, placówki oświaty, ośrodek zdrowia, tereny zielone, media (Internet, kablówka, gaz, kanalizacja).
Ostateczna wartość mieszkania czy też domu to ta, jaką ktoś jest gotów za nią zapłacić a nie ta jaką wystawia sprzedający. Bardzo często właściciele domów wyceniają swoją nieruchomość ponad to co ostatnie za nią uzyskują. Przy sprzedaży nieruchomości należy być otwartym na negocjacje z kupującym.Dobre pierwsze wrażenie

Przed przystąpieniem do sprzedaży domu albo mieszkania warto jest go po prostu posprzątać. W handlu bardzo istotne jest pierwsze wrażenie jakie odniesie po pierwszej wizycie potencjalny nabywca. Należy zadbać zarówno o zieleń wokół domu, chodnik, podjazd, porządek w garażu jak i czystość w samym domu. Pozbądź się zbędnych rzeczy tak aby nie walały się po twojej posesji czy też nie zalegały na półkach. Pomyśl o wypraniu dywanów i napastowaniu drewnianych podłóg. Jeżeli w Twoim domu przebywają zwierzęta to postaraj się usunąć zniszczenia dokonane przez nie (podarte przez kota fotele czy też krzesła, podrapane przez psa drzwi) oraz pozbądź się zapachu zwierząt na przykład stosując odświeżacze powietrza. Wszystkie te drobne elementy mogą zwiększyć atrakcyjność Twojego domu w oczach kupców i dzięki temu uda Ci się szybciej sprzedać dom za lepszą cenę niż gdybyś tych wszystkich porządków nie poczynił.

Reklama

Warto jest umieścić swoją ofertę w wielu miejscach i na kilka sposobów. Najpowszechniejszym obecnie sposobem jest umieszczenie oferty w serwisach internetowych. Do tego będą potrzebne atrakcyjne zdjęcia twojej nieruchomości z zewnątrz jak i zdjęcia pomieszczeń. Najlepiej takie zdjęcia wykonywać w pogodny słoneczny dzień przy naturalnym oświetleniu. Jeśli Twoja nieruchomość znajduje się w widocznym miejscu to warto jest umieścić na płocie czy też balkonie informację że ten dom czy też mieszkanie jest na sprzedaż. Często ludzie szukający lokali w jakiejś okolicy po prostu jeżdżą tam i rozglądają się w poszukiwaniu ogłoszeń.

Tagi: ,

Pozostaw wiadomość