Prezent – porady

Poniżej znajdziecie kilka porad, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, aby nasz prezent sprawił wiele radości osobie obdarowywanej.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu prezentów?

Prezent porady

Przede wszystkim trzeba pamiętać, co kupowaliśmy już przy poprzednich okazjach. Osoba obdarowana tym samym prezentem kolejny raz z rzędu raczej nie będzie zadowolona.

Trzeba mieć wyczucie, co do wartości prezentu. Jeżeli osoba obdarowywana nie będzie nigdy w stanie odwdzięczyć się Ci się prezentem o podobnej wartości może to wprawić w zakłopotanie.

Trzeba trzymać się ustalonych zasad. Jeśli na przykład rodzina umawia się, że pod choinkę każdy kupuje każdemu prezent o określonej wartości to nie można przekroczyć ustalonego limitu. Nie można też nie wywiązać się z danego słowa i pominąć kogoś przy dawaniu prezentu.Dawaj prezenty, które sam zrobiłeś. Mogą to być ozdoby, obrazy, przetwory, czy też inne rzeczy wykonane własnoręcznie i szczerze dane. Takie rzeczy są bardzo wartościowe dla osoby obdarowywanej.

Prezent osobisty czy prezent do domu?

Dużo więcej radości obdarowywanej osobie da prezent, który będzie tylko dla niej (na przykład portfel, zegarek, torebka) niż rzecz, która będzie w domu używana przez wiele osób lub po prostu leżała, jako ozdoba (na przykład odkurzacz, żelazko, lampka).

Opakowanie prezentu

Nie używaj opakowań z prezentów, które sam otrzymałeś. Może to wprowadzić Cię w zakłopotanie, jeśli opakowanie zostanie rozpoznane, jako używane. Osoba obdarowywana takim prezentem może się poczuć, że nie zależało Ci na tym prezencie a więc też i na danej osobie.

Przed daniem prezentu pamiętaj o tym, aby nie było na nim ceny. Prezent z ceną oznacza, że został dany niedbale. Ponadto, jeśli cena będzie bardzo niska możesz okazać się strasznym sknerą.

Dobrze rozpoznaj gust osoby obdarowywanej. Prezent, który będzie totalnie nietrafiony stylem raczej nie sprawi radości.

Nigdy nie dawaj prezentów łączonych. Jeśli na przykład dzieci mają urodziny w okolicach dnia dziecka to lepiej dać dwa osobne prezenty niż jeden, bo inaczej dziecko może poczuć się pokrzywdzone.

Bezpieczniej jest kupować prezentu, które się zużywa/spożywa gdyż nawet, jeśli nie do końca trafi się w gust to obdarowana osoba nie będzie musiała do końca życie się z takim prezentem męczyć. I tak na przykład płyn do kąpieli, dobre wino czy też słodycze są dużo bezpieczniejsze niż wazon, ręcznik czy też telefon.

Jeśli prezent nie pasuje bądź się nie podoba to zaproponuj jego wymianę. Lepiej, żeby nawet okazało się, że nie trafiłeś w gust osoby obdarowywanej niż miałby być prezent nienoszony. Dobrym rozwiązaniem przy dawaniu prezentów, które mogą z różnych względów nie pasować dawać w zaklejonej kopercie paragon, dzięki któremu obdarowana osoba będzie mogła sama wymienić prezent na mniejszy/większy czy też innego typu.

Nie dawaj prezentów, które ktoś inny Ci dał. Jeśli jednak będziesz chciał to zrobić, to upewnij się, że prezent, jeśli na przykład jest to książka, nie ma dedykacji.

Tagi: , ,

Pozostaw wiadomość