Oszczędzanie energii w domu

Istnieje wiele bardzo prostych sposobów, aby zaoszczędzić energię w domu i tym samym zaoszczędzić emisję gazów cieplarnianych a także ograniczyć nasze wydatki.

Szczelny dom

Pierwszym ze sposobów na oszczędzanie energii w domu czy też mieszkaniu jest uszczelnienie nieszczelności w oknach, drzwiach czy też innych otworach. W przypadku okien może wystarczyć tylko odpowiednie wyregulowanie ich. Jeśli to nie pomoże lub nie ma możliwości regulacji to warto zastosować uszczelki samoprzylepne, które są łatwo dostępne na rynku.Oszczędny prysznic

Przy wyborze słuchawki i baterii prysznicowej warto zwrócić uwagę, aby była ona oszczędna, tzn. umożliwiała branie prysznica używając racjonalną ilość wody. Koszty codziennego korzystania z prysznica, który przelewa dużo wody, w skali roku są znaczne. Wynika to z tego, że na koszt ciepłej wody składają się koszty wody jak i koszty jej ogrzania (koszt energii elektrycznej, koszt gazu, lub inny).

Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii

Energooszczędne oświetlenie

Zamontuj w swoim domu żarówki energooszczędne. Świetlówki zużywają około 4 razy mniej energii elektrycznej niż zwykłe żarówki nie tracąc przy tym na komforcie oświetlenia. Niestety energooszczędne żarówki są nieco droższe od tych tradycyjnych. Jednak taka inwestycja zwróci się dość szybko, szczególnie w przypadku, gdy dość dużo korzystamy ze sztucznego światła.

Oszczędne pranie

Z badań naukowców wynika, że 90% energii zużywanej przy praniu jest przeznaczana na ogrzanie wody. Z tego właśnie względu, jeśli ubrania nie są bardzo brudne to rób pranie w niższych temperaturach. Ważne jest także optymalizowanie prania poprzez dopasowanie ilości wody do ilości rzeczy w pralce lub poprzez robienie prania z pełnym wsadem.

Ciepło słoneczne

Jeżeli w domu używane są klimatyzatory w okresie letnim do schładzania temperatury to warto pamiętać o tym, aby ograniczać ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń. Można to osiągnąć poprzez stosowanie żaluzji, rolet czy też zasłon. Dzięki temu nasze klimatyzatory będą musiały mniej pracować, co się przełoży na koszty ich ekspoatacji. Natomiast w okresie zimowym warto łapać każdy promień słońca i odsłaniać okna.

Nowoczesny system ogrzewania i chłodzenia

Rozwój technologiczny powoduje, że producenci z roku na rok oferują efektywniejsze i tym samym bardziej energooszczędne systemy ogrzewania i chłodzenia. Jeśli więc posiadasz stary piec to warto pomyśleć o wymianie go na nowoczesny i wielofunkcyjny. Bardzo istotną rzeczą są programatory. Pozwalają one zaprogramować system ogrzewania tak, aby w okresach, kiedy nie jest to potrzebne (jesteśmy poza domem) nie ogrzewał domu, a pracował tylko wtedy gdy jest to potrzebne. Ważną rzeczą jest też nie przesadzanie z nadmiernym ogrzewaniem domu. Obniżenie temperatury w domu o jeden stopień to oszczędność około 5% na energii.

Tagi: , ,

Pozostaw wiadomość